Pasaport Türleri

Pasaport Türleri

 

4 çeşit pasaport türü vardır. Bunlar Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri).

 

Umuma mahsus Pasaport (bordo): Devlet memuru, Eski bürokrat, Kamu personeli, Doktor, Öğretmen değil iseniz kısaca normal vatandaşların sahip olabileceği pasaporttur.

 

Hususi Pasaport (yeşil): Kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara veriliyor. Kamu personeli olan bazı doktor ve öğretmenlerede verilebiliyor ama yukarda yazılan gibi kadro dereceleri 1, 2, yada 3 olması gerekiyo. Yeşil pasaport sahibi olma hakkından kişini çocuklarıda faydalanabiliyor.

 

Hizmet Pasaportu (gri): Resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Mesela normalde bodro pasaport sahibi birisine belediye ya da özel idare tarafından yurt dışında görev verilirse ona gri pasaport verilebilir.

 

Diplomatik Pasaport (siyah): TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üst seviyesinde görev yapan kişilere, sadece görevde bulundukları süre boyunca verilen pasaporttur.

Hangi ülke hangi pasaporta vize istiyor ögrenmek için tıklayarak Dışişleri Bakanlığının sitesine gidebilirsiniz.

 

Nasıl, nereden pasaport çıkarılır

Pasaport ücretleri