Vize Türleri

Vize Türleri 

 

Çok fazla vize türü vardır. Biz bunları amaçsal ve bölgesel olarak değerlendiricez.

 

Amaçsal Vizeler

Turizm Vizesi: Bir ülkeye turistik amaçla gidileceğince alınacak vizedir.

Transit(Geçiş) Vize: Transit vize kısa süreli ve geçici olarak alınan bir vizedir. Eğer ki herhangi bir ülke üzerinden aktarmalı olarak başka bir ülkeye gidecekseniz alınması gereken bir vize türüdür. Transit vize hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Eğitim Vizesi: Eğitim nedeniyle yurt dışına çıkmak isteyen ve bunu kanıtlayabilen kişilerin alacağı vizedir.

Çalışma Vizesi: Bilinen diğer adı çalışma izni olan vize türüdür. Yurt dışında çalışacak olan kişilerin alabileceği bir vize türüdür. 

Kapıda Vize: Kapıda vize diğer vizelerden farklı olarak önceden başvurma veya randevu gerektirmez. Uçakta verilen bir bilgi formunu doldurmanızın ardından havalimanında vizenizi alarak giriş yapabilirsiniz. Kamboçya Maldivler gibi ülkelerde bu uygulama bulunmaktadır.

 

Bölgesel Vizeler

Schengen Vizesi: Avrupa bölgesinin çoğuna erişim sağlayabilceğiniz vize türüdür.

Britanya Vizesi: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlandaya erişim sağlayabileceğiniz vize türüdür.

Amerika Vizesi: Amerikanın yanı sıra Güney Amerika ülkeleri olan Meksika, Virgin Adaları, Porto Rico, Hawaii gibi ülkelerede erişim sağlayabileceğiniz vize türüdür. Kanadaya Amerika vizesiyle gidilemez.

Bazı ülkeler içinse sadece o ülkeyi kapsayan vizeler vardır. Örneğin Bulgaristana gitmek için Bulgaristan vizesi gerekir ve Bulgaristan vizesi sadece bulgaristana erişim sağlar.